Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Nemzeti princípium

2017. október 12. 22:33

Ahol az Európai Unió van, ott béke van. Lehet-e ennél nagyobb vívmány?

2017. október 12. 22:33
Gerő András
Látószög

„Az igazi kérdés az, hogy az Európában markánsan jelen lévő nemzetek feletti és nemzeti elv miként tud békésen együttélni, együttműködni, kölcsönösen egymás hasznára lenni. Mert azért azt hiszem az világos, hogy nemcsak Európa keleti felén, hanem Nyugat-Európában is hangsúlyosan újra jelen van, jelen lett a nemzeti elv.

Lehet az egész problémakört egyfajta versengésként felfogni. Lehet úgy vélekedni, hogy a XIX. században a nemzeti elv állt nyerőre, a XX. századra is átnyúlt ez a tendencia, de a XXI. század a nemzetekfelettiség időszaka lesz. Mint látjuk, azért ez nem teljesen igaz, hiszen még ott is újult erővel jelenik meg a nemzeti elv, ahol azt gondolhattuk, hogy már csak múzeumi rekvizitum. Európa keleti fele pedig a nemzeti elv mentén egyre hangsúlyosabban kívánja magát megkülönböztetni. Bizonyos értelemben – de ez már túlmutat okfejtésemen – a nemzeti elv hangsúlyozását az Unió keleti felében felfoghatjuk úgy is, mint egyfajta emancipációs mozgalmat, amely a Nyugat történelmileg kialakult gazdasági, politikai és kulturális „túlsúlya” ellensúlyozására irányul. Paradox módon azonban a két elv nagyon is függ egymástól, bizonyos értelemben nemhogy nem versenytársak, hanem egymást támogatják. A szupranacionális elv óriási előnye az, hogy Európa különféle gazdasági, biztonsági problémái nemzeti keretek között nem megoldhatók. A nemzeti elv ezekben az esetekben értelmezhetetlen, mert használhatatlan.

A szupranacionális egység – az Európai Unió – bizonyos értelemben felfogható Európa legnagyobb szabású igen hatékony békeszerződésének is, hiszen a nemzetek feletti jelleg – legalábbis eleddig – képes volt garantálni a tagországok közti háborús konfliktusok kiiktatását. Ahol az Európai Unió van, ott béke van. Lehet-e ennél nagyobb vívmány?

A nemzeti elv sok esetben pótolni tudja a nemzetek feletti szerveződés identitásdeficitjét, nevezetesen azt, hogy az Uniót lehet hasznosnak tartani, de azonosulni nehéz vele. A nemzettel mint világi vallással a szupranacionális, nem osztályelvű politikai közösség alig tud konkurálni. A nemzeti elv módot ad arra, hogy egy nagyobb egységen belül egy politikai-kulturális közösség megőrizze saját arcát, saját tradícióit, saját kis egyedi különutasságait, saját közössége iránti érzelmi és tudati elkötelezettségét.

A nemzeti elvnek érdeke a béke, a biztonság, a gazdasági fejlődés. Pontosan az, amit a szupranacionális egység nyújtani képes. A szupranacionális elvnek érdeke az, hogy alkotói nemzetként is jól érezzék magukat a bőrükben, mert ez biztosítja azt a stabilitást, amire a biztonság és a béke megőrzéséhez, s a jólét növekedéséhez szükség van. Meggyőződésem szerint a két elv egymásrautaltsága létezik, de ebből nem következik, hogy ezt mindenki felismeri, s az végképp nem, hogyha felismerte, akkor el is mondja.”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2017. október 13. 14:24
Európában,ahol szinte minden nap történik terrorcselekmény és az őslakosoknak félnie kell,nem béke van,hanem anarchia.Az unió alkalmatlan,megvásárolt vezetői ezt szándékosan okozták saját honfitársaik ellen,idegen érdekeket szolgálva.Ha ezeket sikerülne eltüntetni,a békét akkor is el lehet felejteni évtizedekig!
luisbathhelena
2017. október 13. 14:11
Az EU jelenleg nagy erőkkel készít elő egy belső polgárháborút egy csomó európai országban, amit nem országok vívnak, hanem népcsoportok és kultúrák képviselői. Ha van eszünk kerítést húzunk Ausztria felől is. Sose gondoltam volna.
puszika
2017. október 13. 13:40
És most itt béke van kedves Gerő??? Van ám a fészkes fenét. Csak úgy tesznek egyesek/pl Gerő András/mintha nem lenne Ami most van az rosszabb mint a HIDEGHÁBORÚ volt. Kiszámíthatatlan!!!!!
hátakkor
2017. október 13. 13:06
"Ahol az Európai Unió van, ott béke van. Lehet-e ennél nagyobb vívmány?" A háborúk okai előbb, vagy utóbb kiderülnek. Hogy miért van béke azt nehezebb megmagyarázni. Európában ( figyelem! a VH óta, azaz már az EU előtt is) helyi villongások voltak ( Belfast, Balkán) de igazi nagy háború nem volt. Gerő András kb. az a bolhaológus - "ugorj bolha!" - aki miután a bolha összes lábát kitépte és rászólt, hogy ugorj bolha - jegyzőkönyvben rögzítette, hogy a bolhának a lábában van a füle.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!