Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Lenne kiút a katasztrofális lakáshelyzetből

2017. szeptember 14. 07:15

Talán ösztönözni lehetne a tulajdonosokat, hogy kedvezőbb adózási feltételek mellett hosszabb távra adják ki a lakásaikat, és ami fontosabb, lehetőleg a piaci ár alatt.

2017. szeptember 14. 07:15
Kassai Zsigmond
Kettős Mérce

„Az olcsóbb és biztonságosabb lakáskiadás lehetőségének megteremtésben fontos lehet az ide vonatkozó adójogszabályok felülvizsgálata is. Ezzel az eszközzel talán ösztönözni lehetne a tulajdonosokat, hogy kedvezőbb adózási feltételek mellett hosszabb távra adják ki a  lakásaikat, és ami fontosabb, lehetőleg a piaci ár alatt.

Jó példa erre az olaszországi gyakorlat, ahol szabályozott lakbéreket alkalmaznak, illetve a lakástulajdonosok maguk választhatnak a szabályozott és a szabad piaci lakbérek között. Ebben a rendszerben 1998 óta az önkormányzatok, a bérbeadók és a bérlők érdekképviseletei települési szinten közösen határozzák meg a szabályozott lakbérek mértékét. Ehhez aztán a tulajdonosok és a bérlők számára egyaránt adókedvezményeket rendelnek. A bérbeadók költségeit mérsékli például, hogy a bevételük adóalapját 30 százalékkal csökkenthetik, és mentesülnek más adminisztrációs terhek alól is. (...)

További lehetőség a non-profit lakáskezelő szervezetek alakításának ösztönzése és támogatása. Magyarországon a szociális lakáskiadás az önkormányzatok feladata, ám az önkormányzatokat érő folyamatos veszteségek, az évekig üresen álló bérlakások világosan mutatják ennek a területnek a kudarcát. A non-profit lakásszervezetek legfőbb előnye, hogy mivel erős társadalmi misszióval rendelkeznek, de az államtól és önkormányzattól lényegében függetlenül működnek, ezért rugalmasabban tudnak reagálni a felmerülő igényekre, és összetettebben tudnak problémákat megoldani. Míg egy hagyományos piaci vállalkozás esetén a minél nagyobb profit elérése a cél, a non-profit lakásszervezetek  minél szélesebb körű és minél hatékonyabb segítségnyújtásra rendezkednek be.

E tekintetben egyébként a külföldi mintákon túl Magyarországon is akadnak jó tendenciákat mutató példák. Ilyen például a Veszprémi Közösségi Lakásügynökség (VESZOL), amely tavaly áprilisban kezdte meg működést, és 200 önkormányzati lakás kezelését látja el. Mindemellett van hova fejlődni ezen a téren is.”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2017. szeptember 15. 21:12
Ezek a büdös kommunisták rohadtul tudnának a másokéval gazdálkodni. Legalábbis szövegben, mert mikor tényleg ráteszik a mocskos kezüket, akkor kiderül mindig, hogy csak a pofázás volt, tudás az nincs mögötte.
Mutimi
2017. szeptember 15. 20:34
"és ami fontosabb, lehetőleg a piaci ár alatt." És akkor mi lesz ezután a piaci ár?
zakar zoltán béla
2017. szeptember 14. 13:39
.
Agnieszka
2017. szeptember 14. 12:24
Magyarországon az utóbbi negyedszázadban biztosan NEM divat szakmát tanulni. Ezért azután az a kevés, aki meg tud valamit csinálni, nagy úr, ez egy keresleti piac. A lengyel fiatal épít Nyugaton, mert ott az építőipari szakmákban való jártasság általánosabb és nemcsak tudnak, de hajlandóak is dolgozni. Valószínűleg jobb nevelésben részesültek. A magyar lakáskiadók elenyésző része fizet adót, nincs velük miről megegyezni. Ez itt szokásjoggá vált és kitörne a kormányt elsöprő népharag változás esetén. A magyar bérekbe a lakhatás költsége hagyományosan NINCS beépítve. Családi segítség nélkül ma is életmű a lakásszerzés, részben az idők változásával az igények is nőttek, bár ez már nem a teljes segítség nélküliség, részben a kamatok normális szintre kezdenek beállni, részben a gyermekesek számos és nem kis támogatásban részesülnek a lakás szerzés terén is. Aki nem volt képes az álatalános iskolát SEM jól elvégezni, szakmája NINCS, állása SEM, az ne csodálkozzék, h. lakáshoz SEM tud jutni. Ez nagyon szomorú, de próbáljon esetleg szerencsét bárhol, midenütt nehézségei lesznek. Miután az anyagi források a dolgozók adójából végesek, elsősorban a katasztrofális demográfiai helyzet miatt a dolgozó gyermekesekre kell költeni. A pénz nem fán terem. Két hetet voltunk a lengyel Tátrában, döbbenetes volt látni, h. aki nem üdül, az milyen intenzitással dolgozik. Sok volt a fiatal és nagyon befogva, mégis jókedvűen és szinte fáradhatatlanul tették a dolgukat. Ilyen is van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!