Áll a szalag

2017. szeptember 14. 07:08

Nem látszik, melyek azok a magyar cégek, amelyek tíz-húsz év múlva átvehetnék az egyre kevesebb kétkezi munkást foglalkoztató óriások helyét.

2017. szeptember 14. 07:08
Csécsi László
Magyar Nemzet

„A nagy gyárakra vadászó országok látszólag mindent egy lapra tettek fel. A kormányok valószínűleg úgy vannak vele, hogy egy drágán odacsábított multi is jobb, mint a magas munkanélküliség. Az csak hab a tortán, hogy ezek az óriások a GDP-adatoknak is jót tesznek. Sokkal egyszerűbb egy multit behozni az országba, mint okosan elosztott támogatásokkal felfuttatni, versenyképessé tenni a kisebb hazai cégeket, vagy felépíteni egy hazai mamutvállalatot. Igaz, ezen a téren a magyar kormány legalább megpróbált tenni valamit, a növekedési hitelprogram célja ugyanis a kis és a közepes magyar cégek megerősítése volt. Csakhogy a kívánt eredménytől még mindig nagyon messze vagyunk. Már csak ezért sem szabadna az államnak támogatás formájában kifizetnie a multik helyett az újonnan teremtett állások többéves bérköltségét. Miközben a dolgozók többségét foglalkoztató kisebb cégeknek alig juttat valamit munkahelyteremtés céljára.

De mindez egyelőre csak nyafogásnak tűnhet. Semmi jele annak, hogy a gépkocsieladások visszaesnének a következő években. Az a veszély fennállhat ugyan, hogy a hazánkba települt nagy német gyártók nem jönnek ki jól az elektromos autók terjedése okozta versenyből, ezért eladásaik csökkennek. Az is lehet, hogy a robotok miatt előbb-utóbb kiürülnek a gyárcsarnokok. De ha így lesz is, addig még eltelik egy-két évtized. Addig majdcsak kitalálunk valamit. Az embereknek most kell munkát adni.

Az ipari termelés tegnap publikált adatai miatt sem fognak kétségbeesni a gazdasági döntéshozók. Beszédes, hogy az autógyártók nyári leállása miatt az ipar teljesítménye júliusban 4,2 százalékkal csökkent a júniusihoz képest. Éves szinten viszont 0,2 százalékkal nőtt. A lassulás óvatosságra intő jel, de nem tragédia. Az a tragédia, hogy nem látszik, melyek azok a magyar cégek, amelyek tíz-húsz év múlva átvehetnék az egyre kevesebb kétkezi munkást foglalkoztató óriások helyét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Volo
2017. szeptember 15. 08:12
Nem tudom ki tudna egy gazdaságilag totálkáros lepusztult országból, hét év alatt kitermelni óriás multikat.
zakar zoltán béla
2017. szeptember 14. 13:40
.
balbako_
2017. szeptember 14. 10:10
Ha pedig a nemzeti tőkéseket erősítik - ahogy más országok is teszik - akkor rohadt korrupció - külhonban meg sikeres lobbitevékenység. Szerencsére azért nálunk is szépen alakul a nemzeti tőkés csoport és fejlődnek a cégeik. PaksII nemzetközi szintű cégeket is erősíteni fogja.
KannibálTatárÚr
2017. szeptember 14. 09:09
"Kellő nemzeti tőke hiányában túlzóan a külföldi multikra építkezett szinte mindegyik közép-kelet európai ország . Nem tehettek mást egyszerűen." Dehogy nem tehettek, Csak az ország vezetésébe mindentudó értelmiségi elitet tettek, akik a mindenen kívül csak azt nem tudták, hogy meg kell védeni a hazai gazdaságot, piacot. "Jöjjön a működő tőke" - ez volt a jelszavuk. Nem csoda. Ezek a mindentudók semmihez sem értettek, ezért idegenekre kellett bízniuk az ország gazdaságát. Azok meg kihasználták a mindentudásukat - saját céljaikra. Ha ki akarunk lábalni a helyzetből, valami kínaihoz hasonló utat kell választani. AZ ÁLLAM TEVÉKENY RÉSZVÉTELÉVEL A BERUHÁZÁSOKBAN és a hazai piac védelmével. Ehhez azonban a mindentudó értelmiségi elitet ki kell zárni az ország vezetéséből és a gazdasághoz, termeléshez értő szakemberekre bízni azt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!