Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Magyar áttörés az Alzheimer-kór kutatásában

2017. augusztus 08. 15:05

Magyar tudósok összefüggést találtak az epilepszia és az Alzheimer-kór között. Az Alzheimer-Epilepszia kutatócsoport MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a 80 fő bevonásával végzett kutatás eredményei azt mutatják, hogy bizonyos epilepszia-ellenes gyógyszerek alkalmazásával a betegek életminősége javítható és állapotuk romlása lassítható.

2017. augusztus 08. 15:05

Áttörést ért el az Alzheimer-kór esetén jelentkező epilepszia diagnosztizálásában egy magyar kutatócsoport. Az epilepsziás működészavar korai kezelése lassíthatja az Alzheimer-kór tüneteinek romlását, és hozzájárulhat a betegek életminőségének megőrzéséhez is – olvasható az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben (OKITI) működő Alzheimer-Epilepszia kutatócsoport MTI-hez eljutatott közleményében.

Információjuk szerint ma Magyarországon közel kétszázezer Alzheimer-kórban szenvedő ember él, akiknek életminősége csak a korai diagnózissal és kezeléssel őrizhető meg. A gyógyíthatatlan betegségben szenvedő betegek negyedénél epilepsziás rohamok mutathatóak ki, míg a páciensek felénél epilepsziás működészavar bizonyítható. A Nemzeti Agykutatási Program (NAP) által támogatott magyar tudósok az agy elektromos tevékenységét 24 órán keresztül regisztráló, 32 csatornás Holter-EEG készülékkel vizsgálták a kutatásban résztvevő mintegy 80 betegeket, és a három év alatt gyűjtött adatok elemzésével mutattak ki összefüggést az epilepszia és az Alzheimer-kór között.

A kutatás eredménye azért jelentős, mert az epilepsziás demens betegek állapota a többi Alzheimer-kóros beteghez viszonyítva kétszer gyorsabban romlik. Mivel az epilepszia tüneteinek enyhítésére számos gyógyszerrel rendelkezünk, ez az Alzheimer-kór ellen új terápiás támadáspont lehet” – idézi a közlemény Horváth András Attilát, a csoport kutatóorvosát. Az elsődleges eredmények azt mutatják, hogy bizonyos epilepszia-ellenes gyógyszerek alkalmazásával a betegek életminősége javítható és állapotuk romlása lassítható.

Az eredményeket eddig 11 nemzetközi és hazai szakmai fórumon publikálták, többek között olyan neves orvosi folyóiratban is, mint a Journal of Alzheimer's Disease. Idén az Európai Neurológiai Akadémia Kongresszusán Amszterdamban mutatták be a kutatás eredményeit, neves szakértőkből álló bizottság döntése alapján a legfontosabb újdonságokat összegző szekcióban.

(MTI)

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rugo
2017. augusztus 08. 21:49
A magyar tudósok egy kis része kvázi zseni, a nagy többség pedig karrierista senki. Majd kiderül, hogy ez a megfigyelés hová tartozik - szerintem áttörés nem lesz belőle.
még fokozza
2017. augusztus 08. 16:57
"32 csatornás Holter-EEG készülékkel" Ha egy CT-jük is lenne, már megtalálták volna a gyógyszert.
Hunyadi Mátyás
2017. augusztus 08. 16:48
A konkrét adatokat még nem néztem meg, de szerintem az "áttörés" kifejezés túlzás. Áttörésről akkor lehet majd beszélni, ha nem progressio lassító, hanem visszafordító, de legalábbis megállító kezelést talál valaki.
OberEnnsinnen
2017. augusztus 08. 16:43
Ne történjen meg hasonló - újra: "Milliárdos kár a Mikroelektronikai Vállalatnál (1986. május 26.) A Mikroelektronikai Vállalat (Budapest IV. kerület, Fóti út 56.) "T" jelzésű csarnokában - ahol speciális híradástechnikához és mikroprocesszoros berendezésekhez alap-, félkész és késztermékek gyártása folyt patikatisztaságú körülmények között - tűz ütött ki 1986. május 26-án, amely a becslések szerint 1 milliárd forint közvetlen kárt okozott. Közvetetten azonban értékelni kell azt is, hogy olyan technológia vált a tűz martalékává - a csarnokban két chipgyártósor működött - amely már-már karnyújtásnyi közelségbe hozhatta volna egy, a fejlődés szempontjából fontos iparág világszínvonalhoz való felzárkózásának lehetőségét."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!