Manchester után – A háború folytatása más eszközökkel

2017. június 03. 10:11

A terrorizmus aszimmetrikus hadviselés, a politikai döntéshozóknak címzett vérrel pecsételt levél.

2017. június 03. 10:11
Czopf Áron
Czopf Áron
Mandiner

Él bennünk egy határozott kép arról, hogyan kell kinéznie egy háborúnak. Egymásnak feszülő nemzetállamokra gondolunk, akik – Clausewitz szavaival élve – másképp folytatják a politikát. A manchesteri merényletet ezért nem is szemléljük egy háború részeként, ugyanúgy, ahogy Brüsszelt, Párizst, és Nizzát sem így könyveltük el. Hagyományos háború-képünkbe ugyanis nem fér bele, hogy terrorszervezetek vagy akár elszigetelt egyének nagy múltú államok és nemzetek ellen viseljenek hadat, ráadásul nem is a városoktól távol, kinn a csatamezőn, hanem egy koncerten, egy strandon, az utcán, a hétköznapok sűrűjében. Nincs ultimátum, nincsenek heves diplomáciai lépések, amelyek megelőznék a konfliktust.

Salman (egy fiatal brit állampolgár, a nyitóképen) bemegy egy Ariana Grande-koncertre és meggyilkol 22 tinédzsert. Mindenki úgy beszél erről, mint egy balesetről.

Ha a háború a politika folytatása, akkor a terror a háború folytatása – csak más eszközökkel.

Olyan régóta nem álltunk hadban, hogy észre sem vettük, hogy a háborúk arca megváltozott, aszimmetrikussá vált. Nem államok és nemzetek között zajlik, hanem milíciák, „franchise terrorszervezetek” hálózatai és társadalmak között. Nincs többé sem front, sem hátország. Nekünk erről nem szóltak. A háború egy politikai magatartásforma fegyveres kikényszerítése, nem harsonaszó és lovasroham. A változás nem tegnap kezdődött. Az algíri csata című filmben Mathieu ezredes így megfogalmazta a problémát: „Ez az ellenség névtelen, felismerhetetlen, elvegyül az ezrek között, akik hasonlók hozzá. […] a probléma kifejezetten katonai oldala tulajdonképpen másodlagos. Ennél nyilvánvalóan fontosabb a rendőri oldala.” 

Ma talán azt mondanánk, a probléma katonai oldalánál a politikai, kulturális, információs vetület a lényegesebb. Mert az világos, hogy az Iszlám Államra katonai fenyegetést aligha jelentett az a nyolcéves Disney-rajongó kislány, aki a robbanás okozta sérüléseibe halt bele a merénylet után. A bomba nem pusztán egy aréna előterében robbant, hanem a populáris kultúra vakufénytől beragyogott, rajongó visongástól zajos szentélyében.

Miközben vagy a bénultság, vagy még rosszabb esetben már a közöny keríti hatalmába az embereket, a politika kiéhezett hiénaként veti rá magát az áldozatokra. Egyesek szerint a baloldal tehet a merényletről, mert bevándorláspártiságával kihívta Európa ellen a sorsot.

Az ellenkező oldalon úgy vélik, a jobboldalé a felelősség, hiszen iszlamofóbiája elidegenítette az Európában élő muszlimokat. A szélsőséges feministák szerint a merénylet férfierőszak volt, hiszen az elkövető férfi, az áldozatok pedig nők. Született olyan publicisztika is, amelynek szerzője nem érti, mi a rendkívüli a mészárlásban, amit a társadalmi egyenlőtlenségek logikus következményének tart. Vannak, akik egyenesen vallásháborúról beszélnek, mások azt hangoztatják (ki tudja milyen alapon), hogy nem szabad felvetni a helyzet kulturális vonatkozásait sem. Az elemzők azon tanakodnak, hogy a brit parlamenti választást hogyan befolyásolják majd a történtek, a kevésbé spekulatív hajlamúak pedig mécsesekből szíveket raknak ki a helyszínen és a szeretet erejével akarják megállítani a terrort. 

A naivitás és a gyűlölet közötti erőtér politikai narratívái mentén olyan magas barikádokat emelnek a holttestekből, hogy már alig kandikálnak ki mögüle a tények, amiket látnunk kéne:

ez aszimmetrikus hadviselés, a politikai döntéshozóknak címzett vérrel pecsételt levél.

A válaszadást nem lehet megúszni mellébeszéléssel.

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
48saxon
2017. június 04. 21:14
A szerző igyekszik a 4. generációs hadviselés fogalmát beemelni a köztudatba, ez mindenképpen üdvözlendő. Többször linkeltem már, érdeklődőknek további olvasmányok: http://epa.oszk.hu/02400/02463/00005/pdf/EPA02463_hadtudomanyi_szemle_2009_2_010-018.pdf http://uni-nke.hu/downloads/kutatas/folyoiratok/hadtudomanyi_szemle/szamok/2009/2009_2/2009_2_hm_somkuti_balint_42_51.pdf A fájdalmas, hogy ezen írások 2009-ben születtek... (még az arab tavasz előtt!)
zolizolizoltan
2017. június 04. 11:08
Részünkről nem szabad megengedni, hogy a terrorizmus vallásháborút kényszerítsen ki a kereszténység körében. A vallásháborúk a legkegyetlenebb tömeges ölési formák, az emberek kivetkőznek magukból. Az iszlamisták részéről bizonyára vallásháború dúl ellenünk, de mi már szerencsére évszázadokkal végleg (?) túl vagyunk a borzalmas inkvizíció sötét korszakán. Ne hagyjuk, hogy egyes politikusok kihozzák az emberből ezt a tömeges gyilkolási formát. A civilizált világot támadta meg a barbarizmus. Egy tanulság mindenképp van: előbb kell felkészülnünk a terrortámadásokra és csak ezután lehet gondolkozni a bevándorlók tömeges beengedéséről. Ilyen lett a világunk, ehhez kell alkalmazkodnunk, különben elpusztulunk. Merkel mosolypolitikája fordítva tette ezt, íme a következmény!
Morgen
2017. június 04. 10:02
Ha publicista lennék, egészen másról írnék. Ugyanis: Az emberek látják, érzik, tudják, hogy permanensen folyik a háború. Arról kellene írni, hogy Nyugaton és a ballib oldalon hogyan próbálják akadályozni az ellenállást! Hogyan félemlítik meg az embereket a véleményszabadság korlátozásával, hogyan lehetetlenítik el a védelmi erőket és hogyan próbálják kiírtani a józan gondolkodást. Csak egy kérdés: Ha nálunk -ne adj Isten- győzne a ballib, akkor mi várna ránk? No, ezt sem ártana fejtegetni. Ja: Meg a világpolitikai áramlatok szennycsatornák hordalékait is ki lehetne válogatni.
korona
2017. június 04. 07:20
Csak egyszer kellene fegyversortüzet alkalmazni a határon, többet meg sem közelítenék a "menekültek". Czopf Áron elemzései egyre érettebbek, egyre jobbak! Éljen a Magyar Királyság! Éljen a magyar nemzet! Egységben az erő és a bölcsesség! Isten legyen velünk mindenkor. Ideje tanulmányba foglalni a Modern Rendi Társadalom célját és elérésének módozatait.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!