„Nincs hatásköre vagy szándéka” tárgyalni a CEU-ról az amerikai kormánynak

2017. május 23. 20:18

Újabb közleményben szólította fel a magyar kormányt az USA külügyminisztériuma, hogy függessze fel a Lex CEU végrehajtását. A tárca szóvivője hangsúlyozta, hogy a szövetségi kormánynak „nincs hatásköre vagy szándéka” tárgyalni magyarországi egyetemek ügyéről. A magyar Külügyi és Külgazdasági Minisztérium szerint az amerikai fél elzárkózik a megoldástól.

2017. május 23. 20:18

Az amerikai kormánynak „nincs hatásköre vagy szándéka” tárgyalni Magyarországgal a Közép-európai Egyetem (CEU) vagy más magyarországi egyetemek ügyéről – hangsúlyozta a washingtoni külügyminisztérium kedden kiadott közleményében. A Heather Nauert minisztériumi szóvivő által ismertetett közleményben az Egyesült Államok „ismételten sürgeti” Magyarországot, hogy függessze fel a módosított felsőoktatási törvény végrehajtását.

A törvény szerintük „diszkriminatív, súlyos követelményeket” támaszt az egyesült államokbeli akkreditációjú magyarországi intézményekkel szemben, valamint „fenyegeti” az akadémiai szabadságot és függetlenséget. A közlemény szerint a magyar kormánynak „közvetlenül” kell foglalkoznia az érintett intézményekkel egy olyan megoldás érdekében, hogy azok továbbra is szabadon működjenek és szélesebb körű oktatási lehetőséget biztosítsanak Magyarország és a térség állampolgárai számára.

A magyar kormány a megállapodásban érdekelt a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyében, sajnálatos, hogy ehhez az amerikai szövetségi kormányzattól nem érkezik támogatás – reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sajtófőnöke kedden az amerikai külügyi tárca közleményére. A KKM sajtófőnöke, Menczer Tamás az MTI-nek küldött reakciójában jelezte: Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott, kijelölt főtárgyaló az amerikai félnek felvázolt tárgyalási menetrendre hivatalos választ vár már több mint három hete. „Egy sajtóközlemény messze van a hivatalos diplomáciai választól” – írta.  

Különösen sajnálatos ez annak tudatában, hogy a magyar és az amerikai kormány az elmúlt évtizedekben háromszor kötött oktatási témájú együttműködési megállapodást – jelezte a sajtófőnök. Hozzátette, hogy azt is fontos hangsúlyozni, hogy Magyarországon a tanszabadságot és az egyetemek függetlenségét senki sem veszélyezteti. A magyar felsőoktatási törvény nem diszkriminatív, az érintett felsőoktatási intézmények közül a törvényt nem kifogásolta sem a kínai, sem a malajziai, sem a thaiföldi egyetem, sem az érintett országok nagykövetei. A három amerikai egyetem közül kettő szintén együttműködőnek mutatkozik, és keresi a megoldást – tette hozzá.

(MTI)

Összesen 211 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
48gondolkodó
2017. május 24. 19:04
"szövetségi kormánynak „nincs hatásköre vagy szándéka” tárgyalni " Világos, ami nincs is, arról nehéz lenne tárgyalni. Annak aki nem érti: Sz.U. idejében létezetek a világon kizárólag ideológiai egyetemek, ezek: Marxizmus-Leninizmus és a hozzátartozó tantárgyak, (tanszékek) amelyek NEM szakok voltak! A diploma is kizárólag a csókos álamgépezetben volt használható. Ezek megszüntével Soros által (nem az USA állam) merült fel a vákum helyére: "nyugati modellen alapuló egyetem létrehozására, amely Európa egykori szocialista országai politikai, társadalmi és gazdasági változásainak elemzésén keresztül elkötelezi magát a nyitott társadalom értékei mellett" Dubrovnik, Prága, Varsó sorban elhajtotta a kezdeményezést, nem így a posztkomcsi Budapest. A "diploma" most is csak a csókos államgépezetben használható fel minden országban, valójában nincs is alapképzés (bachelor) hanem csodás előadók hallgatása után, ebből értekező dolgozat írása és kész a "diploma" azaz "mester képzés". Tehát nincs is képzés, nincsenek szakok csak tanszékek, és csak ideológi ami a csövön kifér, de az is csak liberális alapon. Ilyen "egyetem" nincs is több sehol a világon, ezért jönnek ide ilyen szívesen külföldről (80%) Tehát az USA államnak nincs is sok köze ehhez, ha a nevét adná ehhez, politikailag és szakmailag is lejáratná magát!
kálmi
2017. május 24. 17:09
Na fene!!!!! http://hvg.hu/itthon/20170524_new_york_kormanyzoja_targyalna_a_ceurol#article-comments
kgyula
2017. május 24. 14:32
"Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott, kijelölt főtárgyaló az amerikai félnek felvázolt tárgyalási menetrendre hivatalos választ vár már több mint három hete." No, akkor most megkapta.
Ján Fortunák
2017. május 24. 13:57
Ez az egész baromság vészesen emlékeztet az USA-nak átadott magyar hadüzenetre. Megvan a sztori? "Van Önöknek területi követelésük az Egyesült Államokkal szemben? Nincs. Akkor kivel szemben van? Romániával és Szlovákiával. Akkor miért nem nekik üzennek hadat? Mert ők a szövetségeseink!" Kipattant ez a dolog a Kedves Vezető fejéből, és most úgy tesznek, mintha ez normális dolog lenne. Ha fideszes vagy, neked is úgy kell gondolnod. Mi meg itt rágjuk, miközben a világ rajtunk röhög, hogy leckéztetni akarjuk az amerikai diplomáciát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!