Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Korlátozná a helyi törökök jogait Németország és Belgium

2017. május 07. 13:37

A belga kormánynak nem áll szándékában engedélyezni, hogy az országban élő törökök részt vegyenek a halálbüntetés visszaállításáról tartandó népszavazáson – jelentette ki Charles Michel miniszterelnök az RTBF a közszolgálati rádiónak és televíziónak adott interjúban. A német kormány sem engedné a helyi törököknek a szavazást.

2017. május 07. 13:37

A Le Soir című napilap beszámolója szerint a kormányfő a szombat esti interjúban aláhúzta: meg fogják keresni azokat jogi lehetőségeket, amelyekkel megakadályozhatják, hogy Belgium területén is szavazzanak a halálbüntetés visszaállításáról. „Nem fogom eltűrni! Elfogadhatatlan a szememben” – fogalmazott a miniszterelnök.

A napilap tájékoztatása szerint szombaton több belga parlamenti párt is bejelentette, hogy nem támogatnák, ha a belgiumi törökök is részt vehetnének egy ilyen témában rendezett referendumon.

A németek is bekeményítenek

Steffen Seibert, a német szövetségi kormány szóvivője pénteken bejelentette: amennyiben Törökországban népszavazást tartanak a halálbüntetés végrehajtásáról, akkor Németországban az ott élő törökök nem vehetnek részt a referendumon. Hasonlóan vélekedett Martin Schulz, az Angela Merkel kancellár vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke, kancellárjelöltje, aki a Der Spiegel című hírmagazinnak azt mondta: „nem engedhetjük meg, hogy Németországban szavazást tartsanak olyan intézkedésről, amely ellentmond értékeinknek és alkotmányunknak”.

Recep Tayyip Erdoğan török államfő a tavalyi puccskísérlet után már korábban is világossá tette, hogy kész aláírni a halálbüntetés visszaállításáról szóló jogszabályt, ha a parlament így határoz. Az államfő a jogköreit kibővítő népszavazás óta ismét kiállt a halálbüntetés mellett.

Csak Fehéroroszországban van halálbüntetés Európában

A halálbüntetés eltörlését a nyugat-európai országokban a társadalmi fejlődés megkérdőjelezhetetlen mérföldkövének tekintik. A halálbüntetés tilalma része az Európa Tanács, így Törökország által is elfogadott Emberi Jogok Európai Egyezményének, valamint az Európai Unió alapjogi chartájának.

Európában már csak Oroszországban és Fehéroroszországban nem törölték el a halálbüntetést, de Moszkva moratóriumot hirdetett, így már nem hoznak halálos ítéleteket Oroszországban. Fehéroroszország jelenleg az egyetlen európai állam, ahol halálbüntetéseket szabnak ki és hajtanak is végre.

(MTI)

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 173 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
derakin
2017. május 07. 20:36
Nekem ez inkább öngolnak tűnik. Valószerübb azt gondolni, hogy egy német/belga körökben szocializálódott török kevésbé halálbüntetéspárti. Ilyen logika mentén ha nem engedik őket szavazni, csak ellenségeket szereznek helyben és támogatják a halálbüntetés bevezetését törokhonban. Persze lehet nem ismerem eléggé a nyugati törökök mentalitását.
útonjáró
2017. május 07. 19:03
demokratikus jogaik gyakorlásában való akadályozás? szavazati jog megvonása? engem ez a legsötétebb időkre emlékeztet... úgy látszik, Belgiumban és Németo-ban már szitál a barna eső...
luisbathhelena
2017. május 07. 18:39
Hogy akadályoznak meg mondjuk egy német vagy belga állampolgár törököt a szavazásban? Csak fasiszta megoldások jöbnnek szóba: 1. letartóztatják még a szavazás előtt 2. körülveszik tankokkal a török követséget 3.ha levélben szavaz fölbontanak minden oda menő levelet önkényesen Várom valakitől a megoldási javaslatokat Ennek a huszadáért elátkoztak minket.
enes
2017. május 07. 18:26
A halálbüntetés ellen szavazó török bemehet a követségre, szavazhat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!