Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

CEU-s rektor: Nem megyünk sehova, Budapest az otthonunk!

2017. március 29. 15:43

A CEU rektora szerint egyértelműen a Közép-európai Egyetem ellen irányul a kormány törvényjavaslata, amely nemzetközi megállapodáshoz kötné a külföldi egyetemek magyarországi működését. Michael Ignatieff szerdai sajtótájékoztatóján nyomatékosította: folytatni fogják az oktatást és eszükben sincs bezárni vagy elköltözni. „Budapest az otthonunk, itt maradunk” – mondta. Az is kiderült: az Európai Bizottság már foglalkozik az üggyel, ráadásul épp Navracsics Tibor oktatási biztos.

2017. március 29. 15:43
Bakó Beáta

Nem csak a CEU-ról, vagy Magyarországról, hanem a nemzetközi tudományos élet szabadságáról is szól ez a történet – mondta a CEU rektora, Michael Ignatieff szerdai sajtótájékoztatóján. A Soros György által alapított egyetem azt követően hirdetett sajtótájékoztatót, hogy kedd este kiderült: a kormány olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely kormányközi megállapodáshoz kötné az EU-n kívüli külföldi egyetemek magyarországi működését.

Csak A-terv van

A CEU rektora szerint az intézkedés egyértelműen, kifejezetten a CEU ellen irányul, de többször is leszögezte: csak A-terv van, sem bezárni, sem elköltözni nem fognak.

A tervezett törvénymódosítás nem csak a CEU-ra, de általában a magyar felsőoktatásra is rossz hatással lenne – tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy a magyarországi, de még a régió-beli egyetemek közül is a CEU szerepel a legjobban a nemzetközi rangsorokban. Azt is hangsúlyozta, hogy a CEU mindig megfelelt minden magyar jogszabálynak az adózástól a munkajogig.

Ignatieff – aki egyébként már a sajtótájékoztató elején leszögezte, hogy ő kanadai – megköszönte az amerikai nagykövetség által kiadott, az egyetemet támogató nyilatkozatot, és azt mondta: a törvényjavaslat már most károsítja az amerikai-magyar kapcsolatokat.

– mondta Ignatieff, hozzátéve: folytatni fogják az oktatást, és készek a párbeszédre a kormánnyal, de a bizalmuk már megroggyant. Szerinte az az egyetlen megoldás, ha a kormány visszavonja a törvényjavaslatot és utána leül tárgyalni velük.

Diszkrimináció?

Palkovics László oktatási államtitkár szerda délelőtt azt mondta: nem kifejezetten a CEU ellen irányul a tervezett törvénymódosítás, hanem érint thaiföldi, kínai és malajziai intézményeket is. A Mandiner megkérdezte ezért a CEU rektorát, hogy beszélt-e már ezekkel az érintett intézményekkel, és terveznek-e közösen fellépni az ügyben. Michael Ignatieff válaszul megismételte, hogy szerinte a módosítás kifejezetten és diszkriminatívan intézmények egy nagyon szűk köre ellen irányul. Azt nem tudja, hogy a többi esetleg érintett intézmény tiltakozott-e már, de amúgy üdvözölné, ha összefognának.

Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese részletesen ismertette, hogy mi miatt tartják a CEU-ra szabottnak a törvényt. A kormányközi megállapodás követelménye csak az egyik dolog ezek közül: ezt egyébként nem szövetségi szinten, a Fehér Házzal kellene nyélbe ütni, hanem New York állammal, az oktatás ugyanis a tagállamokra tartozik az USA-ban.

Azt is elmagyarázta, hogy milyen konstrukcióban működik a CEU Magyarországon, és ennek mi a jelentősége. A dolog lényege, hogy van egy amerikai CEU és egy magyarországi Közép-európai Egyetem, amely gyakorlatilag az amerikai CEU licence alapján végzi itt az oktatást. Ezt a konstrukciót a továbbiakban csak EU-tagállamok egyetemeikkel tennék lehetővé. Enyedi továbbá úgy gondolja, hogy a módosító törvényjavaslat azon előírása, miszerint két hasonló nevű egyetem nem működhet az országban, szintén őket célozza, mivel jogilag „két CEU” van. Szintúgy a CEU-ra szabottnak gondolják azt a rendelkezést, amely előírná: külföldi egyetem csak akkor végezhet oktatási tevékenységet Magyarországon, ha a származási országában is van oktatási programja. Ez a feltétel szintén nem áll a CEU-ra. Mint Enyedi elmondta: direkt a közép-európai sajátosságokra szabták az oktatási programjaikat.

tette fel a kérdést a rektorhelyettes.

Enyedi azt is elmondta: úgy tudja, az Európai Bizottság már foglalkozik a kérdéssel. Ez egyébként azért is érdekes, mert az oktatási ügyekért épp Navracsics Tibor magyar biztos felel.

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 191 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
klebelsbergkulturkor
2017. április 06. 02:08
„Persze indíthatnánk képzést az USA-ban is, de miért lenne attól jobb a magyar felsőoktatás?” Milyen szakokon folyik a képzés a CEU-n ? Mitől lenne jobb a magyar "felsőoktatás", ha beindít egy csak nálunk létező (más országban se kampusszal, de még tanszékkel sem rendelkező) "egyetem" egy "gender" szakot, vagy egy "nacionalizmus" szakirányú képzést ??? Miért nem a világszinten is ismert és elismert MIT, vagy Yale, vagy Harvard elektromérnöki, fizikusi szakának egy magyarországi "filiáléját" hozzák/hozták létre ? (Akkor biztos nem lenne ilyen tömeges elutasítás ezzel a "maroknyi neomarxista" forradalmár csapattal szemben !) Mekkora magyar adófizetői hozzájárulás van most a "nemzeti határok lerombolását" prófétáló "Nyílt Társadalom Alapítványnak " ? Egyáltalán hol van a tanári kar egészségügyre, nyugdíjra bebiztosítva ? (Ez is a nemzet által -melynek határait le kell rombolni, nemzeti érzéseit, "nacionalizmusát" ki kell írtani- összedobott pénzekből történik ???) A A Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmények (2017 március 28-én 25 ilyen található): https://www.oktatas.hu/felsooktatas/felsooktatasi_intezmenyek/engedellyel_mukodo_kulfoldi_intezmenyek és ezek közt érdekes módon mindegyiknek, a CEU kivételével van "anyaintézete" csak az eredetileg Prágában alpított "CEU"-nak nincs ! A mai napig sem érthető, hogy ez az intézmény egy "ideológia továbbképző" (a rákosi/kádár korszak "marxista-leininista esti egyetem"-ének egy újjáélesztése (neomarxista-neoleninista egyetem) avagy mi a csuda ? A wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Central_European_University) leírása szerint az alapító (founder) : George Soros. Soros eddigi pénzügyi pályafutása során mindíg is morálisan igencsak megkérdőjelezhető vonalak mentén mozgott, na de beszéljen ő maga: The Deleted Interview that George Soros Tried to Ban! https://www.youtube.com/watch?v=SUdosc33eSE&t=773s 12:07: "... part of the reason that he is so rich is the Soros hedge funds operate offshore in the Netherlands Antilles (Curacao), to avoid scrutinity by (U.S.) Securities and Exchange Commission.So evenwhile Soros tells Congress and the Treasury that hedge funds must be regulated to stop the global crisis he is avoiding the rules. Why is it that the american can(t?) invest in the Quantum Fund ? That's an offshore Fund. Why is that ? George Soros: - Because the Fund is not registered with the Securities and Exchange Commission. So we are not ... Reporter: - licensed to business in the United States George Soros: Yes, that's right. Reporter: -because .. ? Soros: - Because we are not registered with the Securities and Exchange Commission. Because we found it more convenient to operate without it. Reporter: - So , in some way to escape regulation ? Soros: - Yeah, that's right.
Dénia
2017. március 30. 06:00
Elolvasva több cikket a témában, most azon gondolkodom, hogy miért amerikai egyetem akkor a CEU? Miért nem eleve magyarországi? Akkor ezekből a problémákból nem lenne egy sem.
öszödibeszéd
2017. március 30. 05:09
CIA-Egyetem, Budapest -így becézik
Vén Csataló
2017. március 29. 22:55
A CEU nem egyetem. Bárminek is nevezzék, nem az. A CEU tökéletesen ekvivalens a régi-jó Foxi-Maxival, leánykori nevén a Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetemmel. A CEU, ahogy a Foxi-Maxi is egy meghatározott ideológia mentén képzett az adott ideológiát képviselő, támogató mozgalmárokat. A CEU ezt teszi. Az egyetem magas szinten képtzzett szakembereket képez, nem pedig valamilyen ideológia mozgamárait. Libsi mozgalmárnak lenni egyelőre nem szakma. Tehát a CEU nem egyetem, csak tetszeleg az egyetem szóval a nevében. Pont úgy, hogy a Soros-féle fizetett mozgalmárok a civil szóval a felforgató szervezetik nevében és/vagy meghatározásában. Tehát akkor még egyszer, mert repetitio est mater studiorum: A CEU nem egyetem. A Soros-zsoldosok pedig nem civilek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!