Meg lehet érteni Putyint?

2016. október 20. 14:53

Putyin nem irracionális, nem megalomániás, belpolitikai és külpolitikai értelemben sem az a National Interest szerint.

2016. október 20. 14:53
Szászi Áron
Danube Institute

„A Barack Obama elnöksége és Hillary Clinton külügyminisztersége alatt újrarendezett orosz-amerikai kapcsolatokat bukott irányzatnak tartja Gerald F. Hyman a National Interestben közölt írásában. Szerinte először is Putyin feltevéseit, érdekeit és személyes stílusát kell megérteni, mivel mostanra ő vált az orosz külpolitika egyedüli alakítójává. Putyin a Nyugatot és elsődlegesen az Egyesült Államokat okolja a Szovjetunió felbomlásáért és Oroszország szerepvesztéséért. Úgy látja, hogy az Európai Unió és a NATO bővítése Közép-Európában és a Baltikumban egyszerre jelent lélektani és biztonsági kockázatot Oroszországnak. Putyin szerint amikor Hillary Clinton volt a külügy élén, az Egyesült Államok beavatkozott az orosz belpolitikába.

A volt Szovjetunió területén kívül az orosz terjeszkedés inkább szórványos és spontán. Az Aszad-rezsimet Szíriában az oroszok részint a tartuszi tengeri támaszpontjuk miatt támogatják, de egy másik indokuk, hogy rávilágítsanak arra, az USA közel-keleti intervenciói és a demokrácia-export megbuktak.

Putyin nem azért támogatja Aszadot, mert szereti, hanem mert úgy gondolja, hogy az iszlamisták legyőzésében hatékonyabb szövetséges lehet, mint a nyugatiak által támogatott »mérsékelt« felkelők fragmentált csoportjai. Végül az oroszok beavatkozása az amerikai elnökválasztásba valójában Putyin visszavágása az amerikaiaknak, amiért ők a demokráciát és a szabad sajtót reklámozták, civileket és ellenzéki szervezeteket támogattak Oroszországban.

»De Sztálintól különbözően, Putyin nem irracionális, nem megalomániás, belpolitikai és külpolitikai értelemben sem az. Autoriter, de (még) nem totalitariánus« – írja Hyman. Oroszország tárgyalóképes partner, ennek példája Moszkva termékeny szerepe az iráni atomtárgyalásokban, Aszad vegyi fegyvereinek leszerelésében, az Észak-Korea elleni szankciók formális támogatásában; vagy az együttműködése az amerikaiakkal a tálibok elleni afganisztáni harcban. Putyin hajlamos még az amerikaiakkal is együttműködni valamilyen érdekegyezés esetén, ugyanakkor mindig Oroszország érdekeit fogja előtérbe helyezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgó Bandi
2016. október 21. 19:46
Ez az első eset, hogy nem tudok lájkolni. Miért?
Mich
2016. október 20. 16:30
Az USA, a CIA és a Clinton-Soros-Obama banda az, amelyik nem akar egy normális Oroszországot(!), még kevésbé egy európai-orosz közeledést...! Ezeknek kell egy gyenge ellenfél, akit lassan, "tollanként", meg lehet kopasztani, miközben "az egész világ" mellettük van (és reszket az "agresszív oroszoktól" - erre is jó a "reszketés intézménye")...
3M..
2016. október 20. 16:09
gojj Hozzászóló kiszűrése 2016. október 20. 15:54 @Tunyacsáp "Szövetséges?!" Ez idáig minden szövetségesünk,barátunk,testvérünk megszállt minket. A lengyeleket kivéve. A "válasz erre" gomb sajnos nem működik. Ne feledd, hogy jelenleg Lengyelország tart megszállás alatt magyar területet és nem Oroszország. Ha ennyire jóban vagyunk velük, gesztusként adják vissza az 1920-ban nekik ítélt, a nemzettestből kiszakított magyar területet. Tartok tőle hogy enyire azért nem tartanak minket a barátaiknak. Elfeledik hogy rengetek lengyelnek adtunk menedéket a II. világégés alkalmakor. Szebb Jövőt!
3M..
2016. október 20. 15:26
Tökéletesen megértjük Oroszország politikáját és teljes mértékben azonosulni tudunk vele. Oroszország természetes szövetségesünk, Magyarországnak következetesen mellette ki kell állnia. Csak a Nemzet! Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!