Navracsics: A monarchia a valódi nemzeti integráció lehetősége volt

2014. július 28. 20:04

Az első világháború olyan pusztítást hozott Európára, melyet máig nem tudott kiheverni - jelentette ki Navracsics Tibor Balatonalmádiban tartott megemlékezésen. Szerinte a monarchia volt a valódi nemzeti integráció lehetősége.

2014. július 28. 20:04

Navracsics Tibor úgy fogalmazott: az emberiség történetében először terjedt ki háború az egész világra, és iparszerűen gyilkoltuk egymást. Az adatok szerint a világ összes frontján több mint tízmillió katona és körülbelül 12 millió civil esett áldozatul. Köztük hatszázezer magyar katona, de elenyésző volt a hazai civil áldozatok száma, mert honvédeink megvédtek minket attól, hogy hazánk területén egy orosz és egy román betörést leszámítva frontvonal legyen - tette hozzá a miniszter.

Azt mondta: mind a mai napig kétséges, hogy az első és a második világháború valóban elválasztható-e egymástól, vagy a második világháború csak egy negyedszázados fegyverszünet utáni újrakezdése volt az első világháborúnak. A miniszter kitért arra, hogy a hadviselő felek között mi, magyarok voltunk azok, akik nem akartak háborút, mintha megéreztük volna, hogy ez a háború az általunk addig ismert Közép-Európa végét jelenti, és elhoz egy új korszakot. A békés együttműködést felváltotta a nemzetiségi bizalmatlanság: a gyűlölködés, a jogok megtagadása, a területi kicsinyesség és az egymás elleni uszítás - fűzte hozzá. Emlékeztetett, nekünk, magyaroknak az első világháborúból a békerendszer maradt örökségül, amely álnemzeti államokat hozott létre, mint például Csehszlovákia, Jugoszlávia. Azt próbálták elhitetni, hogy ezek a valódi nemzetállamok, szemben az Osztrák-Magyar Monarchiával - mondta a miniszter, megjegyezve: holott a monarchia a valódi nemzeti integráció lehetőségét biztosította.

Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy az első világháború nem csak a tragédiát hordozza: a magyarság felfedezhette magában az újrakezdés méltóságát. Az első világháború után ilyen mélyről nemzet még nem kezdett: elveszítette területének kétharmadát, ásványkincseit, a fővároson kívüli jelentős nagyvárosait és egyetemeit.

Mindezek után az ország a két világháború közt nemcsak politikailag stabilizálódott, de gazdaságilag is ismét emelkedő pályára állt, hogy aztán a második világháború hosszú időre, 50-55 évre tönkretegyen ismét mindent - fejtegette a miniszter. Száz éve indultunk el azon az úton, amelyről visszafordulni már nem tudunk, így meg kell találnunk azt az utat, ami előre visz bennünket, amely lehetővé teszi, hogy meghaladjuk a két világháború pokoli örökségét, mondta Navracsics Tibor.

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2014. július 29. 12:12
jah mily szép csodás történelmet találtak ki a magyaroknak...ez a bach is a finnugor dologgal, az mta közremüködésével, mit nem tüntettek el.. amit meg ma találnak, arra rábökik, hogy biztos római aki ennyire örül a monarchiának, azt csókoltatom, miért nem Mátyást sírjátok vissza, vagy Szent LAcit
illesl
2014. július 29. 11:48
Midőn Magyarország 1699-ben megszabadult a törököktől, a mostani 'rendszerváltás' következett be. Átcsatoltak a Habsburg ház, a korszerű európához, jöttek az új urak, Festeticsek, Grassalkovichok etc. A törökkel jól ellévő magyar nemesek, előszedték a ládából a régi birtokleveleket, de csak nevették őket. Az udvar hű vezetés kialakítása volt a cél és nem a régi birtoklevelek elismerése. A habsburg-ház kapta a régi fényt, Szent-Istvánt elődként, közben az országot betelepítette mindenféle más nációval. A budai várba nem léphetett magyar és nem-katolikus. A pest környéki falvakba már jó volt a német, vagy tót-ajkú (e szlovákok magukat tótnak mondták!!!) evangélikus, csak ne magyar legyen. A Délvidék ekkor szerbesedett el teljesen, hisz évszázadok után egyesült a Délvidék Magyarországgal, itt szerb határőrök teljesítettek szolgálatot. Ezek is úgymond krajinák, 'köztársaságok' voltak, mint később, a Baranyai Köztársaság... Csak ne magyar legyen és akkor már jó volt. Nekünk valóban jó a királyság, de csak akkor, ha nemzeti királyunk van, és nem plundrás osztrák... Bár az entente nem engedte IV Károly visszatértét, de a magyar elit sem akart többé habsburg királyt... Jó volt a magyar és REFORMÁTUS Horthy Miklós kormányzónak. Az is sokat elárul, hogy az áruló baloldál azonnal köztársaságozik, ha kicsit függetlenedik Magyarország, ugyanakkor majd be vizell gyönyörében, ha külföldi királyi házakról van szól, lásd Kovács László kommunista külügyért ha a Windsorokról van szó...
andre
2014. július 29. 11:26
Ez egy HATALMAS felismeres a Navracsics Urtol!!!!!.....csupan azt felejti hozzatenni hogy Kossuth ota eppen a szlav-megveto,szlavfobias, KISSE talan arrogans,KULONCKODO,latnoki!!!magyar uralkodoosztalyunk ("HERRENVOLK")akadalyozta meg SZISZTEMATIKUSAN ezt az integraciot 1918 ig!!!(legfobb a csehek,es a 800eves horvat szovetseges becsmerelesevel,lenezesevel...folytonos KIZARASAVAL)Masaryk es Benes meg visszaadtak a kolcsont..Horvatorszag meg a delkeletre lett ki-utalva.....(talan ma is ez a szellem inspiralja LATNOKI,elhivatott vezetoink "Ostpolitikajat"???a kornyek most is tobbnyire hallgat,es az UNIO-ba igyekszik...)Talan a mi fonokjeink is belesegitettek---egy "CSOPPET" a MONARCHIA szetvereseben???????????????????????
Balt
2014. július 29. 10:11
Mik voltak a Monarchia szétverésének a következményei? Azt lehet mondani, hogy az ország és a családom sorsa szorosan összekapcsolódott. Magyarországot megcsonkították, területének kétharmadát elvették. Családomat is megcsonkították. Attól fogva horvátok, magyarok, csehek, szlovákok és olaszok lettünk. A családi kapcsolatok ugyanúgy szétszakadtak, mint a birodalom. És az apám is tönkrement mint könyvkereskedő, nyomdász és kiadó, mert az általa ellátott terület háromnegyedét Jugoszláviához csatolták. Ez az a terület, ahol 1991 júniusában kitört a háború, és ahol a szerbek, horvátok, magyarok egymást tépik, ölik, ahol a városok, amelyeket gyerekkorom óta ismerek, Eszék és Vukovár, amelyek éppen olyan szép európai városok, mint Pontoise vagy Toulouse, romokban hevernek, és tízezrek váltak menekültté. Magyarországon szülővárosomban és környékén 50 000 magyart és horvátot fogadtak, akik a háború elől menekültek. Visszatérve a kérdésére, a békeszerződések első következménye Magyarországon a teljes anarchia volt, s ebbe érkezett haza az orosz hadifogságból a magyar katonák egy kisebb csoportja, lenini gondolatokkal és azzal az elképzeléssel, hogy a Vörös Hadsereg megvédi Magyarországot a feldarabolástól. Amikor ez az illúzió összeomlott, akkor a Budapestet francia segítséggel elfoglaló román csapatok nyomában érkezett ellenforradalmi erők reakciós rendszert vezettek be. Ez a rezsim nem volt fasiszta, inkább Francóéra hasonlított.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!