Unortodox augusztus 20. és Európa

2012. augusztus 21. 20:02

Nincs olyan hagyományos nemzetállam, amelyik önállóan, minden részletet beleértve képes volna előállítani olyan mindennapi eszközöket, mint egy fejlettebb mobiltelefon. A gatyamadzag még megy.

2012. augusztus 21. 20:02
Tallián Miklós
HVG

„Érdemes megvizsgálni, mi is ma az Európa-projekt, hogy válságban van-e, hogy érdemes-e csatlakozni, és hogy van-e más lehetőség egyáltalán. Hogy Európa mint közös politikai terv ma mit jelent, arra azért borzasztóan nehéz válaszolni, mert hívei és ellenfelei egyaránt sokat tesznek a ködösítésért. A támogatók leginkább a szociális, jóléti Európát hirdetik, és ennek az értelmetlenül terjengős körülírása zajlik számos szerződésben, az ellenzők pedig a nemzetállam tragikus szétveréséről delirálnak, amiből szerintük egyenesen következik a közelebbről meg nem határozott tragédia.

Holott ez mind tévedés. A helyzet az, hogy a ma ismert nemzetállam fogalma nagyjából a XIX. században alakult ki. Az ezeréves államiságról szóló felvonulási transzparensek senkit ne tévesszenek meg, Szent István, de még Zrínyi korában is mást jelentett a »nemzet« fogalma. Mára viszont odáig jutott a világ, hogy nincs olyan hagyományos nemzetállam, amelyik önállóan, minden részletet beleértve képes volna előállítani olyan mindennapi eszközöket, mint egy fejlettebb mobiltelefon. A gatyamadzag még megy, a számítógép, autó, repülő, űrhajó viszont nem. Azoknak az előállításához az emberek, az áruk, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlása szükséges, illetve az ehhez nélkülözhetetlen politikai keretrendszer, a nyugati politikai kultúra évszázadok alatt kialakult normái. Erről szól az Európa-projekt, nem másról, persze ennek észrevételéhez érdemes a fontosabb európai szervek működését, határozatait, stb. nyomon követni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tomtyi
2012. augusztus 23. 09:39
"Azoknak az előállításához az emberek, az áruk, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlása szükséges, illetve az ehhez nélkülözhetetlen politikai keretrendszer, a nyugati politikai kultúra évszázadok alatt kialakult normái.">Hülye vagy! Mindezekre a multik profitmaximalizálásához van szükség. Az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlása jóval megelőzte az emberek (csak másodsorban munkaerő, emiattannyira nem fontos) szabadáramlását. Az EU-n belül elvileg egyenjogú állampolgárként csak 2010-től mehetek BÁRMELYIK EU-s tagállamba dolgozni, míg a többi gyakorlatilag a '90-es évek elejétől megvalósult. És ez csak Magyarország és az EU viszonya. A politikai keretrendszer pedig a liberális gazdaságpolitikával azt érte el, hogy a termelés és így az adó- és járulékfizetés igen nagy mértékben lecsökkent az EU-n belül, nem kis problémákat okozva.
durrbele
2012. augusztus 22. 12:43
"Mára viszont odáig jutott a világ, hogy nincs olyan hagyományos nemzetállam, amelyik önállóan, minden részletet beleértve képes volna előállítani olyan mindennapi eszközöket, mint egy fejlettebb mobiltelefon." Igen mondjuk a Ford autót,Volkswagen bogarat sem volt képes egy nemzet előállítani akár az első űrhajót,rakétát.Más az előállítás és más a piaci igény kiszolgálása.No arra már lehet hogy egy nemzet nem képes.Lásd mobiltelefon.
jerom960
2012. augusztus 22. 11:13
Miki ! Amit a nemzetközi technológiai-tudományos együttműködésekről írsz,azzal senki nem vitatkozik,sem a világ nyitottságával,átjárhatóságával.A kérdés: hogy jön ide augusztus 20. és a nemzetállam,csak az apropó kell,hogy a hazádat gyalázzad?
nyoooc
2012. augusztus 22. 09:02
Senki sem gondolja, hogy a nemzetállam fogalma nem változott. A lényeg: létezik, és értelme is van. Európa jólétéről: a várakozásokkal ellentétben mi nem tudtunk lényegesen közelebb kerülni az európai jóléthez. Kiderült, a nyugati államok nem jótékonykodni akartak, amikor a volt szocialista országok csatlakozását szorgalmazták. Szép a megvalósult békéről beszélni, ugyanakkor nagyon is komoly gazdasági érdekeket érvényesítettek a (nagyrészt a szocializmus időszakának következtében) sokkal hátrányosabb helyzetű országokkal szemben. Piacokat nyertek. Az ittenit, s előlünk az orosz piacot... Most pedig, hogy a "renitens" országok miatt bajban van az euro, a tehetősebb országok polgárai nem igazán akarják támogatni a Görögország megmentésére(?), benntartására való költséges igyekezetet. És nem azért, mert a megoldási kísérletek töketlenek, eredménytelenek, hanem a saát jólétük féltése miatt. Ha ez nem Európa válsága, akkor micsoda? Persze, egy erős EU nekünk is érdekünk. Most éppen jól látszik, hogy erős EU csak erős tagországokra épülhet. A gyengék felzárkózása viszont nem megy úgy, ha az erősek teljes mértékben "lerabolhatják" a gyengék belső és külső piacait. A mostani gyengéknek nagyon komoly teljesítményt kell felmutatniuk (kevesebb sírás-rívás, ld. egy minapi másik posztot, s végre rá kell jönni, hogy a jólét ára a magasabb teljesítmény), s lehetővé kell nekik tenni, hogy a megerősödésükig bizonyos korlátozott keretek között protekcionista gazdaságpolitikát folytathassanak. (Amit egyénkánt az erősek maguk megtesznek, de a gyengéknak tiltanak...)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!