Kísértet járja be Európát

2012. május 16. 16:39

Az EU a megszorítások tekintetében talán túl óvatosnak és/vagy vaskalaposnak bizonyult a válság kezdetén.

2012. május 16. 16:39
Martin József Péter
Komment.hu

„Legitim igény, hogy - ha van miből - válságban lehessen élénkíteni, mivel a megszorításokat, amelyek hosszabb távon hatásosak lehetnek, egy ponton túl a lakosság nem viseli el. Az EU e tekintetben talán túl óvatosnak és/vagy vaskalaposnak bizonyult a válság kezdetén; Keynes szellemében nagyobb teret kellett volna engedni a növekedésösztönzésnek. Persze az Európai Bizottság döntéshozói akkor abban bíztak, hogy a válság hamarabb véget ér, és a közös szigor jó alapot nyújthat a gazdaságpolitikák összehangolására.

Abban reménykedni viszont dőreség lenne, hogy a nagy nehezen, három év alatt 7 százalékról 4 százalék alá vitt uniós átlagos államháztartási hiányt most egy csapásra elengedik az élénkítés jegyében. Ez ugyanis a már most is gigantikus mértékű államadósság további növekedéséhez vezetne.

A »megszorítások« politikájáról a »növekedés« politikájára való látványos, forradalmi váltás és az euróövezet teljes összeomlását vizionáló forgatókönyvek helyett a reálpolitika a kisebb lépések, a takarékosság és az óvatos növekedésösztönzés elegyének irányába mutat, a jelenlegi intézmények keretek fenntartása mellett. Christine Lagarde, IMF-vezérigazgatónak a Brookings Institute-ban tartott április 12-i előadása szerint az európai helyzet kulcsa, hogy helyre kell állítani a bizalmat, ami szigorú - »de nem túl szigorú és differenciált« - fiskális politikával valósulhat meg. Eljött az ideje annak, hogy az EU-tagállamok, így Görögország egyedi sajátosságait a jövőben az eddiginél jobban figyelembe vegyék - ebbe akár még a hitelmegállapodás újratárgyalása is beleférhet. Ezt egészítheti ki az EKB valamivel lazább monetáris politikája és a válságalapok megerősítése.

Ha ezek a lépések politikai okokból zátonyra futnak, és/vagy ezek dacára sem sikerül úrrá lenni az adósságválságon, akkor persze bármi elképzelhető. De akkor a gazdaságélénkítés kísértete helyett a már ma is búvópatakszerűen terjedő populizmus pőre valósága köszönt Európára.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2012. május 16. 17:48
válságot fájdalommentesen kinőni folyamatosan rendelkezésre álló forrástöbblettel (pénz, természeti kincsek) lehet ez nincs ergo tetszik-nem tetszik igenis marad a merklista gazdálkodj okosan addig ameddig a takaró ér recept 30 évig kapták a görög is számolatlanul azokat a milliárdokat, amiket kelet európa csak uzsorába kapott néhanapján, mégis elherdálták ideje lenne a közgazdaságtani elmélet és grafikonfétisisztáinak a nemzeti mentalitást is bekalkulálni, az pedig ajrópában többnyire szerfölött felelőtlen pénzügyileg az nszk csodát gyártott a marshall segélyből, a görögök ennek többszöröséből is csak csődöt
kjkj945
2012. május 16. 17:04
Plagziálink, plagizálunk: http://pocakosgondok.blogspot.com/2008/04/ksrtet-jrja-be-eurpt.html
Himalája
2012. május 16. 16:58
"Az EU a megszorítások tekintetében talán túl óvatosnak és/vagy vaskalaposnak bizonyult a válság kezdetén." Szerintem igeis kellenek megszorítások. De ne a lakosságot és a cégeket szorongassák, kik az értékeket teremtik, hanem az államot, mely e létrehozott értékeket szétosztogassa. Azaz, csökkentse az állam a saját kiadásait.
bolá
2012. május 16. 16:54
A hosszan tartó agónia biztos receptje. Inkább olvasni, és megérteni kellene Keynest, nem össze-vissza hivatkozni rá. Ha meg valaki nem érti, akkor inkább maradjon csendben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!