Konzervatív? Ideológia?

2012. február 27. 16:37

Az új rend magukat konzervatívnak tartó ideológusai a Kommentár c. folyóirat, a Pázmány egyes tanszékei, valamint a Konzervatórium, a Mandiner, a Jobbklikk blogok tájékán találhatók.

2012. február 27. 16:37
Rudas János
Magyar Narancs

„Konzervatívjaink tagadni szokták eszmerendszerük ideológia mivoltát. Ehhez viszont arra az alkérdésre kellene felelnünk, hogy egyáltalán mi az az ideológia?

A köznyelv gyakran szól egyének ideológiájáról, arról, hogy »megideologizálják« (tkp. racionalizálják) cselekedeteiket. Ez minden ideológia egyik alapfunkciójára utal: arra, hogy valamely hatalomra került (vagy arra törekvő) társadalmi csoport a ráció érveivel támogassa, igazolja tevékenységét, döntéseit. A másik alapfunkció teleologikus: előzetesen kimunkált elveket jelent, amelyek lángoszlopokként szolgálnak az adott politikai alakulat számára.

Mármost az ideológusok nem szeretik elismerni, hogy az ő fő funkciójuk a hatalmi viszonyok és tettek aládúcolása, mert az snassz. A politikusok pedig utálják, ha elméleti emberek akarják megmondani nekik, hogy merre vezessék az istenadta népet. És mégis...

Jólértesültek szerint az új rend magukat konzervatívnak tartó ideológusai a Kommentár c. folyóirat, a Pázmány egyes tanszékei, valamint a Konzervatórium, a Mandiner (az egykori Reakció), a Jobbklikk blogok tájékán voltak találhatók a legutóbbi választások előtt és részben után is, bátoríttatva a korábbi ellenzék és mostani kormány által (bizonyos perszonáluniókról nem is beszélve).

Ám most nem a konzervatív elméletek, hanem a konzervatívnak mondott gyakorlat felől közelítek. Milyen tanácsokat kért és kapott az új kurzus az »ifjúkonokoktól« (az elnevezésért köszönet Robinzon Kurzor bloggernek) és mestereiktől, és ezeket vajon elfogadta-e, avagy elutasította? És vajon találunk-e konzervatívnak nevezhető kéretlen tanácsokat is, s mi lett ezek sorsa?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2012. február 28. 11:25
Amennyire tudom, a konzervativizmus a mai Magyarországon nem sok relevációval bír, legalábbis amikor a szó eredeti értelmét a magyar történelmi múltra vonatkoztatják. Ugyanis nincs olyan egységesnek mondható történelmi időszak, melyet mintaként érdemes volna felidézni, hiszen a két leginkább szóba jöhető - a reformkor, vagy a kiegyezés utáni korszak - igazából szintén alkalmatlan erre. Az elsőnél, egy ma már nem létező társadalmi csoport - a nemesség - harca volt a függetlenséggel szemben, míg a másodikban ugyanezen társaság konszolidációja (ha úgy vesszük: megalkuvása) történt meg az elnyomatásban és az elnyomásban... A Horthy korszak, meg a Horthy korszak volt, melynek legfontosabb ideológiai (és gyakorlati politizálási) alapja a trianoni állapotok revideálása volt, amire alapozni nem lehet, lám, akkor is mi lett belőle... Így, a magam részéről, ha ilyesmiről komolyan hallok, akkor gyakorlatilag az illető identitászavarára vezetem vissza a teljességgel értelmetlen aktualizálását. Ez még a néhai Antallra is értendő…
Netuddgi
2012. február 28. 10:10
Az ilyen cikkeket olvasva MINDIG kinyílik a zsebemben a nem létező kultúrkampfos bicska. Ezek a degeneráltak azt hiszik, hogy az amerikai tengerészgyalogság értük is el fog jönni, amikor a felhőkakukkváruk a nyakukba omlik? Öcsém a harcot el is lehet veszíteni. Ha teccenének magyarnak lenni, és nemcsak magyarul beszélni egy egész kicsit is, tudnák miért nem érdemes egy háborúban nagy arcot növeszteni.
Antigoné
2012. február 27. 21:47
Tisztelt szerző! Legközelebb kíváncsian várok egy, a modern szociáldemokrácia és liberalizmus hazai ideológiájáról és gyakorlatáról szóló, a mostaninál kevésbé homályos eszmefuttatást! ( Ha már Fletó egyiket sem írta meg)
Öreg
2012. február 27. 20:17
A vége teljesen reális megállapítást tartalmaz: Az egészre zagyvaság jellemző. De hogy a Bibliát illető ismereteit is említsem, nagyjából melléfogott, mert amikor a szeretetet hiányolja, elfeledkezett a klasszikus idézetről /balliberális szájból/ miszerint mi jobban gyűlölünk titeket, mint ti minket, vagy a mértéktelen birtoklási vágy is a ma folyó perek szerint liberálisainkat jobban magával ragadta./A vizsgálatok még a választás előtt elkezdődtek!/ Ráadásul a neokonokat emlegeti, mint a komzervativok fő vonulatát, ami messze nem igaz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!