A „határon túli magyarok”

2011. március 03. 07:39

Aki a kormány „jelképes irredentizmusában” nem partner, azt megfenyegetik vagy büntetik.

2011. március 03. 07:39
„Amikor a miniszterelnök által oly sokra tartott józan észt elsöpri a romantikus pátosz, akkor persze nehéz racionális eszközökkel érvelni. Mindenekelőtt világosan kell látni – és erre utaltam már az előbb is −, hogy a mostani kormány, illetve általában a jobboldal számára a határon túli, azaz a szomszédos országokban élő magyar kisebbségnek csak egyetlen, saját nemzetfelfogásukkal azonos értelmezése elfogadható. Az, amelyik erősíti a magyar áldozati szerepet, fenntartja, illetve újratermeli a sérelmi politizálást, amely valamiféle ősi magyar hagyományok hordozójaként, őrzőjeként tekint a kisebbségben élő magyarokra, miközben fel sem fogja (vagy nem akarja felfogni) mennyire tagolt a szomszédos országokban élő magyarság. (...)

A politika szintjén mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi kormány a szomszédos országokban élő magyar kisebbséget ugyanolyan zárt társadalmak fenntartására, folyamatos újratermelésére igyekszik rávenni, mint amilyennek a megteremtésén a Fidesz-KDNP Magyarországon is munkálkodik. A zárt társadalomnak ez az eszméje egyrészt a biztonság, a nyugalom és az állandóság illúziójára, másrészt pedig a szociokulturális intimitás elképzelésére épül. Ennek lényege, hogy a kollektív identitás alapját a territorialitásban és a szimbolikus helyhez kötöttségben rejlő egyformaság és közelség jelenti. Ez az ideológia azt sugallja, hogy a zárt társadalmat jellemző közös (azaz azonosnak tételezett) történelem, kultúra, hagyomány, azonos tartalmú »kulturális érzelmeket« és ezen keresztül a közösséget összetartó kulturális és társadalmi intimitást, közelséget és személyességet hoz létre. Éppen ezért a kisebbségek (és a nemzet) politikai szervezeteinek elsődleges feladata az azonos tartalmú »kulturális érzelmek« fenntartása és folyamatos újratermelése, valamint ennek a folyamatnak az állandó politikai irányítása és ellenőrzése.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istimester
2011. március 03. 22:48
Péter, hülye vagy. Egy "határon túli" magyar.
HSL
2011. március 03. 21:54
Makogás a majomketrecből.
Akitlosz
2011. március 03. 20:31
Azért is kellene és lenne jó a szomszédos országok magyarságának képviseleti jogot adni a magyar országgyűlésben, hogy az összmagyar kapcsolatok javuljanak és egységesedjen a nemzet. Másrészt ha a határon túli magyarok a saját képviselőiket választhatnák a magyar országgyűlésbe, akkor az leszerelné a szavazati jog megadásának az ellenzőit. Annak ugyanis valóban nincs értelme, hogy a magyarországi pártokra szavazzanak. Azok ugyanis őket biztosan nem képviselik.
tempetőfi
2011. március 03. 18:24
Elolvastam kétszer az eredeti cikket, mert nagyon nem értettem, mit is akar mondani. Majd lefordítottam a tételmondatait románra, lám, mennyire kompatibilis a román nemzetállam paternalizmusával. (Eléggé.) Oszt' arra jutottam, hogy a t. szerzőt meghívom Székelyföldre, olvassa fel a következő passzust: " a kisebbségi kultúra és identitás, a kulturális hagyományok állandó emlegetése, a hozzá való merev ragaszkodás, a „kisebbségi sors” mint a társadalmi létezés állandó, örök és változatlan tényezője, a kollektív jogok víziójába való bezárkózás, stb. csupán valamely imaginárius közösséggel való érzelmi azonosulást kívánja meg, de nem követeli meg az egyéntől a modern társadalmak lényegét jelentő változásokhoz való folyamatos alkalmazkodást, s ezáltal mind az egyént, mind a csoportot megfosztja más tapasztalatok észlelésének már a lehetőségétől is". És megkérem a hallgatóságot, hogy fényképezzék le a telefonjaikkal ezt az embert, és rakják ki a Facebook-oldalukra a képet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!