Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Ukrajna minden régiójában népszavazást kell tartani az adott terület státusáról – jelentette ki Viktor Janukovics megbuktatott elnök pénteken az ukrán néphez intézett üzenetében.
Janukovics, aki még mindig törvényes elnöknek tartja magát, ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség által közzétett üzenetében kifejtette, hogy minden ukrajnai régióban népszavazást kellene tartani az adott terület státuszáról. Szerinte „a Délkelet-Ukrajnában lángra lobbanó tiltakozás a sűrűn lakott iparvidék (lakosságának) természetes reagálása az államcsínyre”.
Hozzátette: a Majdan (a kijevi főtérről kiindult hatalom elleni tüntetések) vezetői „náci ostromlók vállán” jutottak hatalomra. Szerinte az Ukrajna valamennyi régiójába „az új rend” teremtésének szándékával „kirajzott” fegyveresek százai és az országban zajló „állami folyamatok nem megfelelő kezelése” váltották ki a nép válaszát és azt, hogy Ukrajna elveszítette a Krímet. A megbuktatott államfő úgy véli, hogy a „majdanos hatalom” már nem tud kitérni „az egyre növekvő társadalmi elégedetlenség elől”.
A politikus mostani üzenetében a május 25-re tervezett, előre hozott ukrajnai elnökválasztás helyett országos népszavazás megtartását javasolta, azt hangoztatva, hogy az ukrajnai törvények „alkotmányellenes megváltoztatása kizárja a tisztességes választásokat, bármikor is tartsák meg azokat”.
Janukovics a népszavazás mellett érvelve arra is figyelmeztetett, hogy az ukrán nép többsége sohasem fogja elfogadni a „nácik hatalomra jutását”. Felszólította az ukrán állampolgárokat, hogy követeljék a népszavazás megtartását, amelyen szerinte minden egyes régió Ukrajnán belüli státusát kellene meghatározni. Úgy tartja, hogy csakis ez szilárdítaná meg az ukrán belpolitikai helyzetet, és biztosítaná Ukrajna területi egységét és függetlenségét.
Janukovics azzal vádolta a kijevi vezetést, hogy Ukrajna jövőjéről már régóta az ország határain kívül döntenek, és korántsem demokratikus módon. Közölte, hogy (az általa képviselt) „törvényes hatalom megbuktatását Nyugaton tervezték el”, megsértve ezzel a nemzetközi jogot.
Üzenetében a politikus hosszan magyarázta azt is, miért nem írta alá novemberben Ukrajna uniós társulási szerződését. A kijevi tüntetéseket kiváltó döntést gazdasági okokkal és hazafiasságával indokolta, majd ismételten bocsánatot kért amiatt, hogy nem tudta „a forradalomcsinálókat” megfékezni. Arra azonban ígéretet tett, hogy mindent megtesz az ukrajnai válság politikai rendezéséről szóló február 21-én, Kijevben aláírt egyezmény végrehajtása érdekében.